Akú klimatizáciu si mám kúpiť? …. to je otázka, ktorú nám naši zákazníci kladú najčastejšie. Pri bohatom výbere klimatizácii, ktoré dnešný trh ponúka, nájsť odpoveď na túto otázku vôbec nie je jednoduché. Pri výbere je dôležité zohľadniť viacero parametrov…. Aká klimatizácia je vhodná pre Vás, aká silná a s akými parametrami sa Vám pokúsime priblížiť v tomto článku. Prípadne, ak chcete nechať výber rovno na našich profíkov, kontaktujte nás a radi Vám poradíme. 🙂
Kľúčové parametre pre výber klimatizácie
VÝKON – Akú silnú klimatizáciu potrebujem?
Prvou a základnou vecou, ktorú by ste mali zvážiť pred tým, než začnete zvažovať ostatné parametre, je stanovenie alebo výpočet potrebného výkonu klimatizácie.
Kľúčovým faktorom je hlavne veľkosť priestoru, ktorý chcete chladiť. No vo veľkej miere je potrebné vo výpočte zvážiť aj orientáciu na svetové strany, pôdorys, veľkosť okien a ich prípadné tienenie. Veľmi dôležitá je samotná budova a jej izolácia. Je rozdiel, či potrebujem vychladiť miestnosť v rodinnom alebo bytovom dome, prípadne kanceláriu vo výškovej presklenej budove.Aj v samotnom bytovom dome je rozdiel, či chceme chladiť byt na prízemí alebo na najvyššom poschodí. S naším technikom počas obhliadky preberiete aj ďalšie otázky, ako:
- vzdialenosť medzi vnútornou a vonkajšou jednotkou klimatizácie
- prívod elektrickej energie
- umiestnenie vonkajšej/vnútornej jednotky
- klimatizáciu na jednu (monosplit) alebo viacero miestností (multisplit)
- odvod kondenzátu a pod.
Všeobecným pravidlom je, že na 25-30 kubických metrov pripadá 1 kW výkonu.
Pre veľmi zjednodušenú orientáciu Vám na výpočet výkonu poslúži táto tabuľka*:
Veľkosť miestnosti v m3 | Potrebný výkon chladenia |
65 | 2,5 kW |
90 | 3,5 kW |
140 | 5 kW |
180 | Od 7 kW |
FUNKCIE – Aké bude jej prioritné určenie?
Na trhu dnes je široká ponuka značiek a ešte širšia ponuka modelov. Klimatizácia už dávno neslúži iba na ochladenie priestoru, moderné klimatizácie majú široké spektrum využitia a množstvo funkcií. Dnes každá klimatizácia zahŕňa 4 základné funkcie – CHLADENIE – KÚRENIE – ODVLHČOVANIE – FILTRÁCIU.
Pri výbere je teda dôležité aj určenie: Kľúčové je predovšetkým odpovedať si na otázku, či s ňou budete prioritne priestor chladiť alebo kúriť, prípadne oboje. Okrem spomínaných základných funkcií sa rôzne značky predbiehajú v tom, aké ďalšie funkcie ich klimatizácia spotrebiteľovi prinesie. K známym funkciám patrí aj čistenie vzduchu (rôznym spôsobom či už rôznou formou filtrácie, ionizáciou,…), funkcia samočistenia klimatizácie, smart funkcia, resp. ovládanie klimatizácie prostredníctvom wifi či hlasom, bezprievanový mód, monitorovanie priestoru a následné automatické ovládanie lamiel tak, aby prúd vzduchu nešiel na Vás.
TYP KLIMATIZÁCIE – Kde bude klimatizácia inštalovaná? Sú priestorové obmedzenia?
Stropné (kazetové)
Ide o moderné dizajnové riešenie zabudované v strope, ktoré nezaberá žiadne miesto a zároveň dokáže rýchlo a rovnomerne vychladiť aj veľké miestnosti.
Výhody:
- Nenápadné
- Nezaberajú priestor
- Chladia rovnomerne celú miestnosť
- Vedú do miestnosti čerstvý vzduch zvonka
- Výkonnejšie ako nástenné modely
- Energeticky efektívne
- Veľmi moderné
Nevýhody:
- Zložité stavebné zabudovanie
- Vyššia cena
Podstropné a parapetné klimatizácie
Majú podobu radiátora a hodia sa hlavne v situáciách, keď nemáme možnosť umiestniť vnútornú jednotku na stenu, sú veľmi častou alternatívnou voľbou v prípade priestorových obmedzení (podkrovie, výškové obmedzenie).
Výhody:
- Riešenie priestorových obmedzení
- Jednoduchá inštalácia a starostlivosť
- Široké výkonové spektrum
Nástenné klimatizácie
Sú najčastejším riešením s najbohatšou ponukou rôznych modelov u každého výrobcu. Pozostávajú z 3 hlavných častí: vonkajšej (kondenzačnej) jednotky, vnútornej chladiacej jednotky a spojovacieho potrubia. Vonkajšia časť sa umiestňuje napríklad na fasádu budovy, strechu, balkón a podobne. Vnútorná časť klimatizačnej jednotky sa upevňuje na stenu.
Výhody:
- Jednoduché stavebné zabudovanie
- Jednoduché ovládanie
- Rýchle zníženie či zvýšenie teploty
- Relatívne nízka cena
- Najtichšie spomedzi ostatných typov
Nevýhody:
- Zásadne ovplyvňujú dizajn interiéru
Kanálové klimatizácie
Známe tiež ako medzistropné klimatizácie, ktoré sú takmer neviditeľné (zabudované v medzistropných priestoroch) a veľmi výkonné. Zvládajú pokryť aj tie najväčšie priestory a sú preto ideálnou voľbou pre open space kancelárie, reštaurácie a pod.
Výhody:
- Neviditeľné
- Veľmi tiché
- Skvelý výkon a pokrytie aj mnohých veľkých miestností
- Je možné ich párovať so vzduchotechnickým potrubím
- Nenáročná údržba
Nevýhody:
- Komplikované stavebné zabudovanie
MONO- alebo MULTI- SPLIT – Klimatizácia pre jednu alebo viac miestností?
Toto je veľmi podstatné, aby sme rozhodli o počte klimatizácií a v neposlednom rade je to zásadné aj pre výpočet výkonu klimatizácie. Chladenie jednej miestnosti sa štandardne rieši jednou vnútornou a jednou vonkajšou jednotkou (mono split). Pri dvoch a viac miestnostiach to už môžeme riešiť dvoma spôsobmi – každá vnútorná jednotka má svoju vonkajšiu (vo väčšine prípadov to je lacnejšie riešenie – mono split). Druhou možnosťou je multisplit. To znamená, že máme jednu vonkajšiu jednotku a viacero vnútorných jednotiek.
Mono split
Výhody:
- Nižšia cena
- Jednoduchšia inštalácia
Nevýhody:
- Chladí/kúri iba jednu miestnosť
Multi split
Môžu mať až 5 vnútorných jednotiek odlišných typov napojených na jednu spoločnú vonkajšiu jednotkou.
Výhody:
- Individuálne riadenie teploty pre každú vnútornú jednotku
- Pomer výkon × cena
- Je možné použiť odlišné typy vnútorných jednotiek
- Len jeden prívod prúdu pre celý systém
- V prípade poruchy sú nefunkčné všetky vnútorné jednotky
ENERGETICKÁ TRIEDA
Pravdou je, že dnes je klimatizácia čoraz bežnejším a najmä žiaducim doplnkom nielen domácností, ale aj firiem a komerčných priestorov – jej prevádzka však nie je zadarmo.
Preto pri výbere klimatizácie treba tomuto faktoru venovať pozornosť. Nejde totiž len o vstupnú investíciu, ale aj o prevádzkové náklady. Stačí si prepočítať návratnosť z pohľadu ročných účtov za odber elektrickej energie. Preto sa oplatí pouvažovať nad kvalitnou, hoci drahšou klimatizáciou, ktorá však patrí do energeticky najúspornejšej kategórie.
HLUČNOSŤ
Vo všeobecnosti platí, že čím má klimatizácie vyšší výkon, tým je hlučnejšia. Priemerná hlučnosť klimatizácií sa pohybuje v rozsahu od 19 do 35 dB. Pre lepšiu predstavu, porovnanie s bežným hlukom:
10 dB | Dýchanie |
20 dB | Šumenie trávy |
30 dB | Šepot |
40 dB | Mestský hluk v pozadí |
50 dB | Rozhovor |
Výška hluku však vo veľkom závisí od nastavenej rýchlosti ventilátora. Čím nižší stupeň pre rýchlosť ventilátora zvolíte, tým tichšia bude aj klimatizácia.
Ďalší krok: Výber profesionálnej firmy na montáž
Správny výber klimatizácie je nevyhnutný pre Vaše pohodlie a spokojnosť. Ďalším dôležitým krokom je výber firmy, ktorá zabezpečí montáž klimatizácie. Tu sa môžete spoľahnúť na nás. Okrem montáže Vám pomôžeme aj so správnym výberom a o všetko sa postaráme. Ozvite sa nám, pôsobíme v okolí Nitry, Levíc a Zvolena.